KONST / Skulptur & konsthantverk / Skrivställ 9344487
*
nr 934 4487
Skrivställ
förgyllt, empire, längd: 18 cm
Utrop:
4.000 kr
Såld:
4.000 kr
Sista tid för bud online:
måndag 12 januari 2015
kl 18:33:30
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
11/1 20:02:43
1
Vinnande bud
- Specialauktion
12 jan
e-auktion
Årets första auktion innehåller en liten specialavdelning med 24 verk av Stockholmsfödda konstnären Stefan Tunedal. Tunedal är född 1959.
Läs mer om e-auktion
- Läs mer...
Karl Johanstil/Empir
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Senempiren
Till ursprunget en tysk inredningsstil vid år 1820-40. Namnet uppkallat efter och två skämtfigurer Biedermann och Bummelmeijer.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: empire förgyllt guldfärgad gyllene karl johan karl johan-stil konsthantverk skrivställ skulptur
-
7088 Dalahäst
höjd: 13 cm. Längd: 12 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
13 maj kl 20:20
-
7026 Skulptur
Afrodite, konstmassa. Efter antiken, Höjd: 22 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
13 maj kl 19:48
-
7386 Skulptur
Alla Eberling, "Tor" järn. Signerad AB-67. Höjd: 1..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
13 maj kl 18:25
-
7392 Skulptur
Allan Ebeling (1897-1975), Sverige. Smed. Signerad..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
13 maj kl 19:27
-
7372 Skulptur
Asien, metall. Höjd: 20 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
13 maj kl 18:35
-
7388 Skulptur
björn, glaserad stengodslera. Höjd: 19 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
13 maj kl 18:23
*
Skrivställ
Läs mer om e-auktion
nr 934 4487
Skrivställ
förgyllt, empire, längd: 18 cm
Utrop: | 4.000 kr |
---|---|
Såld: | 4.000 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 12 januari 2015 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
11/1 20:02:43 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
12 jan
e-auktion
Ã…rets första auktion innehÃ¥ller en liten specialavdelning med 24 verk av Stockholmsfödda konstnären Stefan Tunedal. Tunedal är född 1959.Läs mer om e-auktion
- Läs mer...
Karl Johanstil/Empir
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Senempiren
Till ursprunget en tysk inredningsstil vid år 1820-40. Namnet uppkallat efter och två skämtfigurer Biedermann och Bummelmeijer.
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Senempiren
Till ursprunget en tysk inredningsstil vid år 1820-40. Namnet uppkallat efter och två skämtfigurer Biedermann och Bummelmeijer.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: empire förgyllt guldfärgad gyllene karl johan karl johan-stil konsthantverk skrivställ skulptur
-
7088 Dalahäst
höjd: 13 cm. Längd: 12 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
13 maj kl 20:20 -
7026 Skulptur
Afrodite, konstmassa. Efter antiken, Höjd: 22 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
13 maj kl 19:48 -
7386 Skulptur
Alla Eberling, "Tor" järn. Signerad AB-67. Höjd: 1..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
13 maj kl 18:25
-
7392 Skulptur
Allan Ebeling (1897-1975), Sverige. Smed. Signerad..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
13 maj kl 19:27 -
7372 Skulptur
Asien, metall. Höjd: 20 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
13 maj kl 18:35 -
7388 Skulptur
björn, glaserad stengodslera. Höjd: 19 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
13 maj kl 18:23